SREDNJEŠOLSKI PROGRAMI
Med seboj se razlikujejo glede na cilje in trajanje izobraževanja, načine preverjanja in ocenjevanja znanja, pogoje za vključitev ter tudi glede na pogoje za napredovanje in dokončanje izobraževanja. Razlikujemo med trebi različnimi programi, ki se nato delijo na različne smeri.
1. GIMNAZIJA (GIM)
splošne so gimnazija, klasična gimnazija in gimnazija s športnim oddelkom, strokovne pa ekonomska gimnazija, tehniška gimnazija in umetniška gimnazija. Vse trajajo 4 leta, program pa se zaključi s splošno maturo (sestoji iz treh obveznih predmetov, ki so matematika, slovenščina in tuji jezik, dva predmeta pa si dijak sam izbere). Dijaki lahko nadaljujejo izobraževanje na programih univerzitetnega študija
2. SREDNJE POKLICNO IZOBRAŽEVANJE (SPI)
različne smeri (glej Izobraževalni in drugi programi | CPI).Vsem je skupno, da program traja 3 leta, zaključi se z zaključnim izpitom (pisni in ustni izpit iz slovenščine ter storitev z zagovorom), dijaki pa lahko izobraževanje nadaljujejo na programih poklicno-tehniškega izobraževanja (PTI) ali na maturitetnem tečaju (MT).
3. SREDNJE STROKOVNO IZOBRAŽEVANJE (SSI)
različne smeri (glej Izobraževalni in drugi programi | CPI). Vsem je skupno, da program traja 4 leta, zaključi se s poklicno maturo (štirje predmeti: materinščina, temeljni strokovno-teoretični predmet, matematika ali tuji jezik, četrti predmet pa se opravlja v praktični obliki). Dijaki lahko izobraževanje nadaljujejo na programih višjega in visokega strokovnega izobraževanja, s petim predmetom na maturi pa tudi na nekaterih univerzitetnih programih (opredeljeno v vpisnih pogojih na program).
OMEJITVE SREDNJIH ŠOL ZA PRETEKLA LETA
ŠTIPENDIJE
Več informacije o štipendijah dobite na:
- spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije
- spletni strani MIZŠ